
Здравейте приятели,
Еньовден отмина, но събирането на билки продължава и през юли. Те са считани за съкровища от природата поради благоприятното им въздействие върху човешкото здраве.
Билките са растения, които имат лечебни свойства и могат да лекуват редица здравословни проблеми. Те имат екзотични вкусове и уникален аромат.
По традиция в района, в който живеем берем жълт и червен кантарион, бял равнец, мащерка, риган, маточина и лайка.

ЖЪЛТ КАНТАРИОН
Едва ли има билка, която да лекува толкова много болести, както жълтият кантарион. Не случайно хората го наричат Христова кръв, магическа билка, която оказва мощно влияние върху тялото и духа.
Жълтият кантарион е безспорен лидер сред билките при депресивни състояния, стрес, тревожност, безсъние, паническо разстройство. Качествата му на антидепресант са научно доказани. Билката повишава нивото на серотонин (хормон на щастието), който се смята отговорен за настроението на човека.
Най-шороко употребяван е под формата на чай като една пълна чаена лъжичка цветове се залива с 200 мл вряла вода и се запарва 5 минути, като се затваря плътно за да се съхранят етеричните масла. Пие се по 1 чаша след хранене. Може да се подслади с мед.

ЧЕРВЕН КАНТАРИОН
Червеният кантарион се използва основно за директно приготвяне на отвари или под формата на тинктура. И запарката, и тинктурата от червен кантарион са със силно изразен горчив вкус. Именно на него се приписват част от полезните свойства на червения кантарион.
Билката се препоръчва като ефикасно природно средство при лечение на анорексия и други разстройства на храненето.
Полифенолите в цветовете на червения кантарион подсигуряват мощните антиоксидантни и детоксикиращи свойства на билката. Те помагат за неутрализирането на свбодните радикали, както и за свързването и по-лесното изнасяне на тежките метали от тялото.

БЯЛ РАВНЕЦ
Свойствата му да спира кръвоизливи и да лекува рани го свързват с митичния Ахил. С подобни цели го носели със себе си войниците, които отивали на бой, и затова наричали белия равнец „мъжка билка“.
Защитното действие на белия равнец върху женския организъм пък му донесли името „женска билка“.
Много широко приложение намират неговите противовъзпалителни и кръвоспиращи свойства. Той действа обезболяващо, пречиства кръвта и черния дроб, подкрепя жлъчката, детоксикира организма, подобрява кръвообращението и намалява кръвното налягане.
Белият равнец има добра антиоксидантна сила, възстановява здравия сън, повишава апетита и пази стомашно-чревния тракт. Прилага се при кървящи венци и зъбобол, при главоболие и мигрена. Препоръчва се при алергии.
Употребява се под формата на чай.

МАЩЕРКА
Мащерката е сред най-разпростанените билки в България.
Масово използваме като подправка, а цветовете и листата се прилагат под формата на лечебно средство за различни болестни състояния на организма.
За общо здраве и предпазване от инфекции – все по-често се говори за това как свободните радикали допринасят за стареенето и причиняват увреждане на клетките, което може да предизвика различни патологични процеси. Мащерката съдържа няколко вида антиоксиданти – флавоноиди, терпинен, бета каротин, които прочистват тялото от свободните радикали и ни помагат да се предпазим от вредите, които те могат да му нанесат.
Използва се и като съставка в капките и билковите лекарства за кашлица – за да помогне за преборването с вируса, отговорен за грипа и настинките.
Мащерката е надежден компонент и за лечението на астма, бронхит, круп и ангина, тъй като успешно отстранява секретите при възпаление на горните дихателни пътища.
Най-широка употреба намира под формата на чай.

РИГАН
Вероятно мнозина от вас използват ригана в кухнята.
Но задавали ли сте си някога въпроса за какво е полезна тази билка?
В превод риган означава „радостта на планината“.
Още в древни времена билката е почитана като символ на щастие от гърците и римляните.
В ригана се съдържа солидно количество витамин А, С, Е и К. Освен това съдържа фолиева киселина, магнезий, желязо, витамин В6, калий и калций.
Билката съдържа и мощни фитохимикали, които са от полза за здравето.
Ето за какво може да се използва риганът, освен като подправка в кухнята:
Народните лечители посочват, че е отличен антиоксидант. Благодарение на съдържащия се в него активен агент, той има мощно укрепващо действие върху имунната система. Едва ли сте предполагали, че има една от най-високите антиоксидантни стойности.

МАТОЧИНА
Маточината е сред най-лесните за разпознаване билки, както заради характерната форма на листата й, така и поради много специфичния си и изключително свеж аромат на лимон. Най-голям фармакологичен интерес будят листата на маточината, чието приложение в наши дни е много широко.
Най-добре проученото действие на маточината е седативното – тя действа като природно успокоително средство. Билката се ползва успешно за снемане на стреса и тревожността и за подобряване на съня и настроението.
Научните данни сочат, че маточина може да се ползва за допълване лечението на различни здравословни проблеми като хиперактивност, отслабване на паметта и концентрацията, безсъние и др. Медицински интерес будят и други благоприятни действия на маточината – превенция на сърдечни проблеми, подкрепа на щитовидната жлеза, защита от херпесен вирус.
Прилага се под формата на чай.

ЛАЙКА
Лайката е много богата на етерично масло, което има силно противовъзпалително действие. В народната медицина чаят от лайка се използва за заболявания на храносмилателния път – гастрит, колит, колики и газове.
Етеричното масло увеличава броя на сърдечните съкращения и разширява съдовете на главния мозък.
Растението има благоприятен ефект срещу камъни в бъбреците и пикочния мехур.
Често се използва за лечение на възпалителни процеси на дихателните пътища, а заболявания като фарингит и ларингит се повлияват много добре от инхалации с лайкова отвара.
Чаят може да се пие за болезнена менструация и маточни кръвоизливи.

СЪХРАНЕНИЕ НА БИЛКИТЕ
Набраните на букети билки изсушаваме на сенчесто и проветриво място, след което съхраняваме в буркани или хартиени пликове.
С пожелание да се насладите на ароматни билкови разходки!
Ваша БЛАГИНА