
Здравейте приятели,
Използвам възможността да честитя на всички Новата 2023 Година! Нека бъде здрава и мирна, да донесе благоденствие, късмет и много, много любов!
По традиция започнахме месеца с голяма баница с късмети. И понеже случайни неща няма – на всеки се падна подобаващо послание. Важното е, че всички бяха доволни, а за качествата на баницата няма да коментирам :-).

Е, това, както се досещате, е моят късмет. Нали така сме разпределили ролите, уж аз съм шефът 🙂 – според случая! Не, не, не се оплаквам, само споделям!
Та шефът, т.е. аз, от няколко месеца съм се върнала 30 години назад – в студенските ми времена, и изучавам професията „Професионален хлебар-сладкар“. Всеки ден лекции, всеки петък изпит – тест, реферат или презентация. През февруари практика, в началото на април държавен изпит. Но мечтата си е мечта, нали искам пекарна и малък семеен ресторант – без диплома не може!
А в къщи са много доволни, че постоянно „забърквам“ по нещо за проба. Тук му е мястото да се похваля с първия пълнозърнест селски хляб със семена.

Ето и нещо сладичко – шоколадови бонбони „пияна вишна“ /с домашна вишновка/.

Докато съм все още на кулинарна тема да спомена отново за нашата философия относно храненето. Идеята е да отглеждаме сами плодове и зеленчуци, да пазаруваме предимно на местния фермерски пазар или директно от производител, да приготвяме сезонно съобразена храна. Така можем да сме сигурни не само в преснотата, чистотата и качеството на продуктите, но и да си осигурим здравословно, балансирано меню всеки ден. Ето и някои идеи за зимата:

Крем-супа с манатарка, пачи крак, гъба булка – приготвена от замразени гъби с вкус и аромат на пресни!

Пълнени чушки с ориз – в момента има хубави български пресни чушки.

Грах яхния – в сезона на пресния грах купихме 5 кг от местния пазар, замразихме го и сега го готвим. Добавяме моркови, целина, пащърнак, а заради закъснялата зима в градината все още има пресен магданоз.

Печени на фурна картофки и разядка с нахут, авокадо и босилек /имам пресен в саксия/.

Шакшука – едно ястие от арабската кухня, което е по-различно от нашите забулени яйца с доматен сос, но се приготвя бързо и е много ароматно и вкусно /пък и в нашето мазе си имаме и доматен сок, и белени печени чушки, и сухи подправки/.
За десерт една класика, която харесвам в голяма тава, но домашните предпочитет поотделно – крем карамел с тиква, мед и орехи.

Както споменах по-горе, идеята е сами да отглеждаме плодове, зеленчуци, подправки. Попаднах на много полезна книга със съвети как да успеем с малка инвестиция да организираме собствена градина, да се борим по естествен начин с вредителите по растенията, да се радваме на добра реколта. Препоръчвам!

Нека не ви притеснява фактът, че авторът не е българин и условията, в които той отглежда продукцията си са различни. За мен е важен споделеният опит, който смятам да адаптирам в наши условия.
А иначе, започнахме подготовката на градината за новия сезон с площово торене с дървесна пепел /получаваме я от изгорелите дърва в печката/. Предварително сме почистили от корени и треви и леко сме прекопали.

И докато чакахме навън да завали сняг – нарцисите и мускарите вкъщи цъфнаха.


През януари имахме още една важна задача – да кастрираме нашия любимец – Мони.

Тук е мястото да споделя разбирането ни по отношение на бездомните кучета и котки.
Мони дойде при нас от улицата. Явно усети, че вратата, пред която мяука е правилната. Оказа се повече от истина: при кастрацията му докторът откри заседнала доста голяма съчма от въздушна пушка! Имал е невероятен късмет, съчмата е ударила ребро, а не е преминала през него, т.е. смъртоносно!

Сега Мони се възстановява и с него всичко е наред.
Но тук идва въпросът за отношението към бездомните животни – тровени, малтретирани, гонени. Защо допускаме всичко това? Не започва ли тази история без край от възпитанието вкъщи, от кастрацията първо на домашните любимци, от това да сме съпричастни с тези животинки, които нямат постоянен дом?! Ако не се обединим за намаляване на безконтролното размножаване и увеличаване на популацията, за ограничаване на болестите, за които няма ваксина като котешки СПИН (FIV) и котешки коронавирус (FIP), няма да има резултат! Нека поне да опитаме да променим мисленето и отношението си!

И така, накрая на месеца истинската зима все пак дойде – с хубав сняг и не много студено време. С прекрасната си зимна белота и чистота!
Бъдете здрави!
Ваша БЛАГИНА